 |
A legfrissebb elemzések szerint sem várható az idén számottevő drágulás a telekpiacon, sőt a piaci szereplők a korábbinál alacsonyabb mértékű áremelkedésre számítanak. A GKI Gazdaságkutató és az Angyalföldi Lakásépítő Holding minap megjelent elemzése szerint 5 százalékkal drágulhatnak a telkek a következő 12 hónapban, míg az előző felmérésében még 8 százalékos áremelkedést valószínűsítettek. |
 |
A használt lakások, elsősorban a panelek piacára jellemző túlárazás a telkeknél is tapasztalható. Az eladók igyekeznek minél magasabb árat szabni, ám a piacra "betévedő" néhány vevő ettől elretten, s elmenekül. Tovább rontja a telekpiaci helyzetet, hogy nagyon lassan halad a parcellázás is.
Túl nagyok a telkek - tízezer az alsó határ
Nagy Tibor, az Otthon Centrum telekdivíziójának vezetője a NAPI Online-nak elmondta: a 2001-es csúcsév óta nominálisan stagnáltak az árak, s mára nagyon leszűkült a potenciális vevőkör. A szakember hozzátette, nem mindig az ár a legfontosabb: egy terület relatív olcsósága nem jelenti azt, hogy könnyen eladható a telek. A fővárosban élők 40-50 kilométeres távolságra már nem hajlandók kiköltözni, az autópályák mellett legfeljebb 20-25 kilométerre vásárolnak telket a családi házra vágyók, országúton való megközelítés esetén pedig 10-15 kilométer lehet a Budapesttől mért távolság. A legkeresettebb telkek ára 8-12 millió forint, - négyzetméterenként 10-18 ezer forint - között szóródik, a felső határértéknél magasabb árú telket igen nehéz eladni - fogalmazott a szakértő. Ennyi pénzért 700-800 négyzetméteres ingatlanhoz lehet hozzájutni, bár az elmúlt időszakban egyre több az ezer négyzetméteres parcella, ám ez feleslegesen nagy, az értékesítő a többletet nem igazán lehet érvényesíteni az árban. Nagy szerint ez komoly probléma, bőven elég lenne 500 négyzetméteres telkek kialakítani, s árusítani. Nyugat-Európában is bevált ez a módszer, ott ekkora az átlagos telekméret, amelyre családi házat építenek a tulajdonosok - fogalmazott a szakértő.
A Szentendrei-sziget az új célpont?
Tavalyelőtt a már említett 8-12 millió forintos szintre értékelődtek fel a biatorbágyi és vecsési telkek, áruk azóta stagnál, miközben Mogyoród és Dunakeszi elhagyta ezt a sávot, ott drágábbak lettek az ingatlanok. Az elmúlt másfél évben Nagykovácsiban történt komolyabb árrobbanás, számos üdülőtelket ugyanis építési telekké nyilvánítottak, ami jelentős, esetenként akár 40-50 százalékos drágulást eredményezett. A 10-es út melletti rész, a pilisi irányban nagyon rossz a helyzet, a telkek ára reálértéken is csökkent. Nagykovácsiban kezd kifulladni a drágulás, a stafétabotot a várhatóan 2007-re elkészülő M0-ás északi hídjához közel eső területek vették át. Elsősorban a Szentendrei-szigeten lévő telkek értékelődtek fel: egy átlagos nagyságú telket tavaly még 3-5 millió forintért meg lehetett vásárolni, míg a jelenlegi ár 5-6 millió körül mozog, s két éven belül a 8-10 millió forintra emelkedhetnek az itteni árak. Szintén az M0-ás fejlesztése nyomhatja fel a péceli, ecseri, a XVII. kerület külső részén lévő telkek árát, mivel az említett területek mellett épül majd meg a körgyűrű keleti szakasza.
Élénkülés? Csak később
Nagy Tibor a közeljövőben nem vár komolyabb élénkülést, leghamarabb 2007-ben számít számottevő áremelkedésre. A szakértő ezt azzal magyarázta, hogy 2000-2002-ben kis lakást vásárló fiatalok esetleg családi ház építésébe fognának, ami keresleti nyomást generálhat majd a telekpiacon. |