
Forrás: http://www.pszaf.hu/kozlemenyek/20040921-2.htm
Ha Ön olyan hitelt igényelne, amelynek visszafizetését a tulajdonában álló lakás, családi ház, építési telek vagy egyéb ingatlan jelzálogjoga biztosítja, feltétlenül olvassa el ezt a tájékoztatót!
Kérjük, mindig legyen tudatában, hogy Önnek joga és érdeke, hogy - még a közjegyző előtti végleges aláírás előtt - megismerje a pénzügyi intézménnyel kötendő hitelszerződés teljes szövegét. Olvassa át figyelmesen a szerződést, és csak akkor írja alá, ha a felvetett kérdéseire egyértelmű és megnyugtató választ kapott a hitelnyújtótól. A szerződés aláírásával Ön elkötelezi magát arra vonatkozóan, hogy a hitelszerződés előírásait maradéktalanul teljesíti. Ha ez utóbbit elmulasztja, szerződésszegés címén jogi lépéseket tehetnek Ön ellen. Ezzel pedig bekerülhet a központi hiteladós-nyilvántartásba, amely Önnek a későbbi hitelfelvételeknél hátrányos lehet.
Kérjük, gondoljon arra is, hogy ha a hitelt nem fizeti vissza, a pénzügyi intézmény követelését a szerződés szerint fogja érvényesíteni. Így pedig Ön elveszítheti a biztosítékul szolgáló ingatlan tulajdonjogát. Ezért kérjük, fokozottan figyeljen az alábbiakra:
A hitelnyújtó minden eszközzel arra fog törekedni, hogy a hitel megtérüljön, s ezért minél jobb biztosítékokat kíván kikötni a hitelszerződés fedezeteként. Ilyennek számít elsősorban a kezesség, a jelzálogjog és az ingatlanra kikötött vételi jog.
Ha Ön késlekedik a hitel törlesztésével, a hitelnyújtó intézkedéseket hoz Önnel szemben. Fontos ezért előre és egyértelműen tisztáznia: mi számít késedelemnek (pl. nemfizetés időtartama, összege) és az milyen intézkedéssel jár.
Az Ön késedelme esetén a vételi jog kikötésével a hitelnyújtónak joga lesz arra, hogy a biztosítékul szolgáló ingatlan tulajdonjogát az Ön beleegyezése nélkül megszerezze, illetve - ha ezt is kikötötte - a tulajdonjog megszerzésére mást jelöljön ki.
Tudnia kell azt is, hogy a hitelnyújtónak joga van az Önnel szembeni lejárt követelését és annak biztosítékait másra átruházni. Amikor egy hitel visszafizetése kétségessé válik, a hitelnyújtók gyakorta adják át a követelést adósságkezelő partnereiknek. Így pedig Ön, korábban ismeretlen személyekkel is kapcsolatba kerülhet.
A hitelszerződés futamideje alatt a biztosítékul szolgáló ingatlan értéke változhat. Figyeljen arra, hogy a hitelnyújtó által kínált megállapodás - a vételi jog gyakorlása esetén - az esetleges értékváltozást (növekedést) elismeri-e. E pont létét vagy hiányát mérlegelje a döntésénél.
Lényeges eleme egy szerződésnek az is, hogy ha Ön a tartozását nem tudná törleszteni, akkor a biztosítékul szolgáló ingatlan értékesítéséről - méltányos időtartamon belül - önállóan Ön gondoskodhasson. E lehetőség létét, hiányát szintén mérlegelje a döntésnél.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete folyamatosan ellenőrzi a hitelnyújtók jogszabályoknak megfelelő tevékenységét, s fellép az észlelt szabálytalanságok ellen. Ha azonban Ön mégis találkozik hitelezéssel összefüggő jogszerűtlenséggel, vagy az Ön jogos érdekeit súlyosan sértő eljárással, kérjük, jelezze.
Budapest, 2004. szeptember 21.
Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete